Kémiai biztonság

Biztonsági adatlapok

Kémiai biztonsági követelmények

A vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról szóló 1907/2006/EK rendelet (REACH rendelet) alapján az Európai Unióban minden szervezetnek, aki veszélyes vegyi anyagot használ, kötelessége a kémiai biztonsági információkat a munkavállalóik számára elérhetővé tenni. Emellett a munkaadók kötelesek a munkavállalókat érő kémiai biztonsági kockázatokat elemezni és azok csökkentésére intézkedéseket tenni. Az anyagok és keverékek osztályozását, címkézését és csomagolását a 1272/ 2008 EK (CLP) rendelet szabályozza. A vonatkozó legfontosabb magyar jogszabályok a kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény, valamint a Munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény. Fontos részletszabályokat tartalmaz még az 5/2020 ITM rendelet a kémiai kórokozó tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének és biztonságának a védelméről.
A kémiai biztonsági adatok a veszélyes vegyi anyagok biztonsági adatlapjain találhatók meg. Ilyen adatok például az anyagok rákkeltő, vagy szaporodást károsító tulajdonsága, elsősegély intézkedések, kötelező védőeszközök, stb.

Kémiai biztonsági adatok a biztonsági adatlapokon


Mi az a biztonsági adatlap?

A biztonsági adatlap (más néven biztonságtechnikai adatlap, [material] safety data sheet MSDS adatlap) biztonsági információt szolgáltat a felhasználók számára a vegyszerek, veszélyes anyagok fizikai, kémiai és élettani hatásairól, valamint a vegyi anyagok biztonságos felhasználásáról, tárolásáról és a maradék biztonságos felhasználásáról. Részletes tartalmi és szerkezeti követelményeit a REACH rendelet II. melléklete határozza meg.
kémiai biztonság biztonsági adatlapok kezelése

Mik a gyakorlati teendők az MSDS adatlapokkal?

A felhasználók a biztonságtechnikai adatlapokat kötelesek beszerezni a beszállítóiktól, akik kötelesek azokat díjmentesen a vevőik rendelkezésére bocsátani. A veszélyes vegyi anyagok forgalmazói a termékeik biztonsági adatlapjait jellemzően a honlapjukon bocsátják a vásárlóik rendelkezésére Adobe Acrobat (.pdf) file-ok formájában.

Egyrészt az MSDS adatlapokon megtalálható kémiai biztonsági adatokat a munkáltatók kötelesek megismertetni a munkavállalóikkal, másrészt a biztonsági adatlapokon tárolt adatok alapján a munkaadók kötelesek kémiai kockázatelemzést is végezni minden egyes munkahelyre. Ehhez az MSDS lapokból az azoknak különböző fejezeteiben elszórtan megtalálható adatokat (pl. expozíciós határértékek, H és P mondatok, halmazállapot, stb.) kell kigyűjteniük. 

Különös aktualitást ad a kérdéskörnek, hogy 2023. január 1. után valamennyi forgalomban lévő termék biztonsági adatlapjának meg kell felelnie a 2020/878 rendeletnek, vagyis valamennyi MSDS adatlapot aktualizálni kellett 2022. december 31.-ig, mivel két új fejezetet kellett azokba a forgalmazóknak beilleszteni. Ez azt jelenti, hogy a felhasználóknak az összes náluk levő adatlapot át kell nézni és aktualizálniuk kell.

Gyakorlati problémák a biztonsági adatlapokon tárolt adatok használatával

A veszélyes vegyi anyagokat felhasználóknak a vázolt kötelezettségek a gyakorlatban azt jelentik, hogy hatalmas mennyiségű dokumentummal, valamint az azokból kiemelt adatokkal kell a szervezetek munkahelyi biztonságért és egészségért felelős vezetőinek dolgozni. A termelő és szolgáltató szervezetek tevékenységi körüktől függően 15-től akár több száz különböző veszélyes vegyi anyagot használnak, ennek megfelelő mennyiségű biztonsági adatlapot kell beszerezniük és naprakészen tartaniuk, valamint a tartalmukat a munkavállalóik számára elérhetővé tenniük. Az adatok kigyűjtése a nem írható formátumú MSDS adatlapokból sok mechanikus munkát és tévedési lehetőséget idéz elő.

Szolgáltatás a biztonsági adatlapokon található adatok digitális kezelésére

A Safetinfo Solutions Kft. megoldást kínál a biztonsági adatlapok gyors listázása, szűrésére és válogatására, például érvényességük, kiadási, illetve felülvizsgálati dátumuk, nyelvük, az anyagok rákkeltő, mutagén, vagy reprodukciót károsító tulajdonsága, biológiai monitoring kötelezettsége, stb. alapján.
Másrészt a szolgáltatás keretében kigyűjtjük a kémiai biztonsági adatokat az MSDS adatlapokból a kémiai kockázatértékelések elvégzéséhez. Ilyen adatok például 
Szolgáltatások a hatékony biztonsági adatlapok digitálsi kezelésére, kémiai biztonság
    • Az összetevőkre vonatkozó figyelmeztető H és óvintézkedésekre vonatkozó P mondatai,

    • Forgalmazó adatai,

    • Felhasználhatóság,

    • Szükséges egyéni védőeszközök,

    • Elsősegély információk,

    • Összetétel és összetevőkre vonatkozó információk,

    • Expozíciós határértékek.

A kémiai kockázatértékelések elvégzéséhez segítséget nyújtunk azzal, hogy a veszélyes vegyi anyagok osztályozásáról és jelöléséről szóló CLP rendelet VI. mellékletének aktuális változatában rákeresünk a biztonsági adatlapon található kémiai anyagokra. Ha az anyag tartalmaz olyan összetevőt, amely szerepel a CLP rendelet aktuális listáján, akkor annak adatait kimásoljuk a CLP Annex VI. aktuális verziójából, és elhelyezzük az adatlap munkalapján.

A Safetinfo szolgáltatás második változata (V2) mesterséges intelligencia (Open AI) segítségével az adatlapokból exportált szöveges információkkal pl. egyéni védőeszközök, összetétel, és összetételre vonatkozó információk stb. helyesírás ellenőrzést végez, valamint megőrzi a szöveg szerkezetét, hogy az adatok kiemelése egyszerű legyen a felhasználó számára. Ez a változat az exportált adatokat másképp rendezi a korábbi, V1 verzióhoz képest. Mindkettőre láthatunk példákat.

Szolgáltatásunkkal könnyedén elvégezheti az összes biztonsági adatlaphoz köthető munkát

Tekintse meg példadokumentumainkat:

Adatválogatás listázás alapján

Kattintson, hogy lássa a listázás alapján készíthető példadokumentumot.
Példa megtekintése

Adatkigyűjtés lekérdezés alapján

Kattintson, hogy lássa az adatkigyűjtés alapján készíthető dokumentumot.
Példa megtekintése

Áraink

A biztonsági adatlapok adatainak lekérdezhető és szerkeszthető excel file-okba átírásáért adatlaponként 3 Euro-t számolunk föl. Az első 10 db adatlapot díjmentesen exportáljuk bemutató jelleggel. Az euroban megadott árakat a számlázás napján érvényes MNB középárfolyamon számoljuk át forintba (MNB.hu). Szolgáltatásunkkal több órányi munkaidőt spórolhat meg.
 
 
Érdekel a szolgáltatás