Mi az ISCC tanúsítás?
Az ISCC (International Sustainable Carbon Certification) németországi alapítású non-profit szervezet, amelynek eredeti célja a biológiai eredetű motorhajtóanyagok üvegházhatású gáz kibocsátásának számítása (becslése), valamint fenntartható előállításuk igazolása ISCC tanúsítvánnyal.
Idővel a rendszerét a mezőgazdaságin kívül pl. hulladék eredetű energiahordozókra is kiterjesztette, a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló 2018/2001/EU (RED II.) direktíva alapján. Emellett a nem üzemanyag, hanem pl. élelmiszer vagy egyéb ipari alapanyag céljára termelt mezőgazdasági terményekre és termékekre is kidolgozta a fenntartható előállításra és nyomonkövetésre vonatkozó követelményrendszerét, amelynek alkalmazását ISCC tanúsítvány segítségével ismerik el. Ez az úgynevezett ISCC Plus tanúsítás.
Kiknek érdemes megfontolni az ISCC tanúsítvány megszerzését?
ISCC tanúsításra elsősorban azoknak a szervezeteknek van szükségük, akiktől ezt a vevőjük elvárja. Előfordulhat azonban, hogy új vevő beszállítói körébe csak ISCC tanúsítvány birtokában lehet bekerülni. Ilyenkor nagy szükség lehet az ISCC rendszer gyors bevezetésére és az ISCC tanúsításra.
Ezért érdemes elgondolkodni már a vevői igény megjelenése előtt mindazoknak a vállalkozásoknak, akik az említett értékláncokban vesznek részt. A mezőgazdasági termények beszállítói láncában az ISCC tanúsítás első alanyai a termény felvásárlók. Az ő feladatuk az ISCC rendszerben a mezőgazdasági termelők felügyelete az ISCC követelményeinek betartása szempontjából. A termékpálya mezőgazdasági termelőket követő tagjai (beleértve a kereskedőket és a feldolgozókat is) éves auditokon bizonyíthatják megfelelésüket az ISCC rendszer követelményeinek. Ha ezt megteszik, akkor az ISCC tanúsítvánnyal vásárolt alapanyagaikat – feldolgozás után is – ISCC tanúsítvánnyal értékesíthetik. Igaz ez a fenntartható energiahordozók, valamint az élelmiszerek értékláncaira is.
Miből áll ISCC tanácsadás szolgáltatásunk?
Bár az ISCC nyilvánosságra hozta az összes követelményét, a legtöbb piaci szereplő mégis ISCC tanácsadást vesz igénybe a rendszer bevezetéséhez és működtetéséhez. Ennek az az oka, hogy a korábban meglehetősen szokatlan elvárások megismerése jelentős – amúgy is leterhelt – dolgozói kapacitásokat köthet le a cégek állományából. Egyszerűbb és hatékonyabb ISCC tanácsadást kérni a témában tapasztalt, a szabályokat már ismerő vállalkozásunktól. Már az ajánlatkérés előtt vázoljuk az ISCC rendszernek azokat az elemeit, amelyek a szervezetet érinthetik. Ezután néhány adat bekérése után árajánlatot adunk az ISCC tanácsadás kivitelezésére, amely ajánlat magában foglalja az első lépésektől (regisztráció az ISCC felületén) az ISCC tanúsítási auditon való támogató részvételünkig az egész folyamatot.
Az ISCC tanúsítás megszerzésére pályázó szervezetre szabva elkészítjük az ISCC rendszer követelményeinek megfelelő szabályozási dokumentumokat, űrlapokat; valamint a vállalkozás specialitásaira szabva anyagnyilvántartási rendszert dolgozunk ki, szintén az ISCC rendszer követelményeinek megfelelően. Amennyiben a szervezet használ vállalatirányítási szoftvert, akkor megvizsgáljuk, hogy az alkalmas-e, illetve milyen fejlesztésekkel alkalmas az ISCC rendszer követelményeit teljesíteni.
Ajánlatot kérek